Zahradní potřeby, které vám ulehčí péči o zahrádku
V druhé polovině května a na počátku června se už nemusíte obávat ranních mrazíků, které dokážou potrápit každou rostlinku. Pokud jste pečlivě předpěstovávali sazenice ve fóliovníku, nyní přichází ta správná doba je vysadit na zahradě.
Sadbou a výsevem práce na zahradě nekončí. Ba naopak. Abyste se mohli radovat z vykvetlých okrasných rostlin a z chutné zeleniny a ovoce, musíte jim poskytovat péči. V našem doplňkovém zahradnickém sortimentu naleznete pomocníky, které vám ulehčí práci a podpoří zahradu v rozkvětu.
Nechte rostliny šplhat k nebi
Záhonky během léta pravidelně zalévejte, abyste jim zajistili potřebnou vláhu. Zálivku rostlinám dopřejte brzy ráno nebo v podvečer. Uchráníte tak listy před spálením. V mokré půdě se bude dařit i nezvanému hostu – plevelu. Nadbytečný plevel odstraňte co nejdříve, aby nebránil v růstu a neubíral živiny v půdě.
Vlhká zemina ale neprospívá plodům, pokud se vystaví mokru, hrozí riziko hniloby a plísní. Před zahníváním a zašlápnutím skvěle poslouží podpěry k rostlinám. Využijte je v jahodovém i květinovém záhonu, kde pozvednou květ i plod. Květinové podpěry dále slouží jako prevence před zničením, například domácími mazlíčky nebo nepozornými dětmi.
Pod nedozrálou úrodou se rostlinky začínají prohýbat. Aby v klidu mohla uzrát, dopřejte jim určitý komfort. Skvělou službu prokážou spirály, které využijte pro všechnu zeleninu, která šplhá ke slunci. Spirálovitá tyč poskytne spolehlivou oporu zejména rajčatům. Přivažte je provázkem, aby se pod tíhou plodů nezlomily, a nezhatily vám tak plány na bohatou sklizeň.
Pokud nestačí spirály a potřebujete větší oporu k rostlinám, zvolte mříže k popínavým rostlinám. Můžete je nechat zarůst zelenými či barevně kvetoucími rostlinami nebo se po mřížce může plazit třeba hrášek i maliník. Podpora zajistí stabilitu, a vy se tak můžete těšit z hojné úrody.
Květinová záplava na balkóně i v pergole
Rozkvetlými truhlíky zkrášlíte balkóny svého obydlí. Záplavu květů si zajistíte pravidelnou zálivkou a správnou volbou truhlíku. Ten musí mít odtokovou drážku, ze které se bude odvádět přebytečná voda, a tak nebude docházet k zahnívání kořenů.
Nezapomínejte i na pravidelné hnojení přípravky k tomu určenými. Poté stačí rozkvetlé truhlíky umístit na balkón pomocí držáků na truhlíky či držáků na květináče. V nich se budou krásně vyjímat muškáty, surfinie, lobelky i fuchsie. Do květináčů můžete zasadit prakticky cokoli, co vás potěší. Skvělou volbu učiníte, pokud zvolíte bylinky. Budete je mít vždy dosahu ruky.
Kam s posečenou trávou?
Aby se trávník zelenal a hýřil bujarým porostem, dopřávejte mu vydatnou zálivku. Lepší je trávník jednou pořádně zalít, než pravidelná, ale chudší zálivka. Výšku trávníku udržujte minimálně 4 centimetry. Kratší porost by způsobil nevzhledná suchá místa.
A kam s posečenou trávou? Můžete si založit vlastní kompost pomocí posečené trávy, biologických zbytků z kuchyně a různých dalších odpadů ze zahrady. S tím vám pomohou naše kompostéry. Získáte drahocenné živiny pro své rostliny, kterým pomůžete nabírat sílu, aby vytvořily plný květ a plod. V našem článku jsme pro vás zpracovali téma, jak založit domácí kompost. Dozvíte se, co je vhodné kompostovat a jak kompost založit.
Krásná zahrada stojí na péči a správných zahradnických potřebách. Čím více se o ni staráte, tím více vám vrátí ve svých půvabech.